Wrocław

Wrocław to pulsująca energią metropolia – miasto 12 wysp i 112 mostów położone na południowym zachodzie Polski u podnóża Sudetów. To dynamiczny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny – miejsce na ziemi dla ponad miliona mieszkańców. Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najstarszych polskich miast – świadek historii, którą dziś opowiadają nam jego wspaniałe zabytki: Ostrów Tumski, Panorama Racławicka, Rynek ze Starym i Nowym Ratuszem, czy wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia – by wymienić tylko niektóre warte odwiedzenia. Najstarszym obiektem jest Ostrów Tumski z archikatedrą św. Jana Chrzciciela, zwaną matką kościołów śląskich. To tutaj można posłuchać muzyki największych organów w Polsce, a z wieży katedralnej rozpościera się wspaniała panorama miasta. Ostrów Tumski warto zwiedzać także wieczorem, spacerując wśród gazowych latarni, które nadal są zapalane przez latarnika. A skoro o panoramie mowa to nie można pominąć Panoramy Racławickiej tworzonej przez 9 miesięcy (1893-1894) przez Jana Stykę, Wojciecha Kossaka i innych malarzy. To monumentalne dzieło, mające 15 m wysokości i 114 m długości, jest największym obrazem w Polsce. Dzięki połączeniu olejnego obrazu, perspektywy, elementów dekoracyjnych i specjalnego oświetlenia twórcy po mistrzowsku osiągnęli efekt trójwymiarowości – widz ma wrażenie, że jest w środku.

Wrocław, widok na miasto od strony pl. Grunwaldzkiego

Kolejne miejsca warte odwiedzenia przy okazji wizyty we Wrocławiu to rotunda i klimatyczne, zabytkowe kamienice okalające Rynek Wrocławski – jeden z największych staromiejskich rynków w Europie, a w rynku Ratusz – największy (66m) i najstarszy w Polsce. We Wrocławiu wiele zabytków i miejsc jest „naj-”: najstarszych, największych czy najsłynniejszych. Jednym z takich obiektów jest wspomniana już Hala Stulecia – symbol miasta, wybudowany w latach 1911-1913. Jak na tamte czasy była to budowla wyjątkowa – o wysokości 42 m, przykryta żelbetową kopułą o średnicy 67 m. Do Hali należy także Pawilon Czterech Kopuł, w którym mieściła się Wytwórnia Filmów Fabularnych, a obecnie można w niej obejrzeć jedną z najciekawszych i najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. W sąsiedztwie Hali znajduje się fontanna multimedialna – ponownie – jedna z największych w Europie.

Wrocław, Hala Stulecia

We Wrocławiu znajduje się również jedyne na świecie oceanarium poświęcone faunie i florze jednego kontynentu – Afryki. I mimo, że sam obiekt jest nowoczesny, zapewniający dzięki ogromnym akwariom niezapomniane wrażenia, to znajduje się w kolejnym obiekcie „naj” – najstarszym w Polsce zoo.

Wrocław słynie z krasnali – można je spotkać niemal na każdym rogu – małe ok. 30 cm figurki z lanego brązu spoglądają na spacerowiczów z chodników, schodków i okiennych parapetów. W mieście jest ich już prawie 400 i stały się one jego rozpoznawalnym symbolem.

Wrocław jest także prężnym ośrodkiem naukowym z licznymi uczelniami o wielowiekowej tradycji, wśród których należy wymienić założony w 1702 r. Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską (współorganizatora CETEF’22), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Ekonomiczny.

Wrocław to także centrum kultury. Znalazło tu przystań wiele prestiżowych imprez kulturalnych i festiwali – muzycznych (m.in. Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Thanks Jimi Festival) oraz filmowych (m.in. Nowe Horyzonty, Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN).

We Wrocławiu odbywa się także wiele ważnych konferencji, kongresów i wydarzeń międzynarodowych. To właśnie tutaj spotykają się także miłośnicy sztuki i licznych festiwali muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich, a także już po raz drugi – uczestnicy CENTRAL EUROPEAN TECHNOLOGY FORUM (CETEF’22).

Więcej informacji przydatnych podczas zwiedzania Wrocławia można znaleźć na stronie internetowej visitwroclaw.eu.

Wrocław, Katedra Św. Jana Chrzciciela

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ